رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: به موازات استقلال قضات، وکلا هم باید استقلال داشته باشند اما این استقلال باید در جهت کاهش ورودی به مراجع قضائی و افزایش صلح و سازش و رفع فساد از جامعه و رسیدن قوه قضائیه به تحولات مد نظر باشد.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، یداله موحد صبح امروز در نشست مشترک با اعضای هیأت مدیره و تعدادی از دادیاران و قضات دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری کرمان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر آیت الله بهشتی و یاران وفادار ایشان، با اشاره به نقش بی بدیل شهید بهشتی در تنظیم قانون اساسی اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی بیان کرد: اصول قانون اساسی به خصوص بحث قضا و عدالت، پایه گذار نظام قضائی امروز و تراوشات فکری و دینی این شهید بزرگوار است و این در حالی است که  ایشان کمتر از شانزده ماه مسئولیت در قوه قضائیه را عهده دار و ساماندهی قوه قضائیه در شرایط بعد از انقلاب و رسیدن به انسجام نسبی کار خارق العاده‌ای بود.

 

رئیس کل دادگستری کرمان اظهار داشت: قوه قضائیه در مسیر تحول و حرکتی رو به جلو در زمینه‌های مختلف قرار گرفته است و همکاری همه دستگاه‌ها به خصوص نهادهای ذی ربط با قوه قضائیه را می‌طلبد.

 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین شئون حکومت اسلامی، بر پا داشتن حق و اجرای عدالت است که دست یابی به این هدف ارزشمند، جز با وجود دستگاه قضایی مستقل، عدالت محور و مقتدر، میسر نخواهد شد و همانگونه که استقلال در دستگاه قضائی مطرح است،  به تبع آن، نهادهای زیرمجموعه و تمامی ارکان آن نیز در جهت تشخیص و عدالت باید استقلال داشته باشند.

 

عالی ترین مقام قضائی در استان خاطر نشان کرد: رابطه وکیل و قاضی باید مبتنی بر منطق و عدالت و اصول دادرسی عادلانه باشد و وکلا در جهت احقاق حق و ابطال باطل و صدور آرای سالم، بسیار نقش آفرین هستند و در جهت کشف حقیقت و اتقان احکام می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

 

موحد تصریح کرد: ما نیز بر استقلال وکلا تأکید داریم و به موازات استقلال قضات، وکلا هم باید استقلال داشته باشند و اظهار نظر وکیل باید بدون ترس و واهمه باشد اما این استقلال باید در جهت کاهش ورودی به مراجع قضائی و افزایش صلح و سازش و رفع فساد از جامعه و رسیدن قوه قضائیه به تحولات مد نظر باشد.