نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: وکیل به قاضی در بهتر اجرا شدن قانون کمک می‌کند از این رو فرهنگ استفاده از وکیل باید نهادینه شود.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین علیدادی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه وکالت، احقاق حق به عنوان یک رکن اساسی است چرا که بسیاری از موکلین فقط یکبار به دادگستری مراجعه می‌کنند و دچار مشکل می‌شوند و حتی اگر جندین بار مراجعه کرده باشند به دلیل پیچیدگی‌های مواد و تبصره‌های قانونی توانایی دفاع از حق خود را نخواهند داشت و ممکن است حتی اظهاراتی را مطرح کند که وی را از حق اصلی خود دور نماید.

امام جمعه کرمان بیان کرد: کار وکیل در رابطه با احقاق حق بسیار موثر است چرا که وکیل همانند یک پزشک متخصص دقیقا دست خود را روی درد موکل خود می‌گذارد و به او در رسیدن به حق خود کمک می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: دفاعیه وکیل می‌تواند ذهن قاضی را منظم کند و اگر این دفاعیه نبود شاید قاضی با توجه به گستردگی پرونده‌های در اختیار خود و استدلال‌های طرفین دعوا ذهنش به سمت دیگری برود و در بسیاری مواقع، دفاعیات وکلا به قضات در احقاق حق واقعی افراد کمک می‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیدادی اذعان کرد: برخی افراد وکیل خوب را فردی می‌دانند که بتواند آن‌ها را در یک دعوی قضائی به پیروزی برساند، خواه صاحب حق باشند و یا مقابل آن و این در حالی است که وکیل خوب باید با به‌کارگیری علم و تجربه خود برای کمک به موکل خود اقدام کند.

وی به حق‌الوکاله‌های بالای برخی وکلا اشاره و عنوان کرد: لازم است در رابطه با بحث وکالت‌ها بخصوص پرونده‌های کلان، وکلا به اندازه وقت و انرژی که بر روی پرونده‌ها می‌گذارند حق وکالت خود را منصفانه تعیین کند.

امام جمعه کرمان تاکید کرد: متاسفانه استفاده از خدمات وکیل و به تعبیر دیگر فرهنگ وکالت در جامعه ما چندان شناخته شده نیست لازم است این مسئله از طریق کلاس‌های آموزشی، رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی فرهنگ‌سازی شود.