قانونگذار در بند «چ» ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه، میزان سهمیه ایثارگران را تعیین و کانون کرمان بر اساس آگهی ثبت نام که تعداد سهمیه تعیینی را مشخص نموده مطابق قانون عمل نموده است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در دیدار اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان کرمان اظهار داشت: کانون‌های وکلا در زمینه‌های مختلف اعم از نظارت بر اجرای حقوق شهروندی و حقوق عمومی، رشد و پرورش وکیل دادگستری، معاضدت قضایی، کمک به بحث وکالت تسخیری در پرونده‌ها و به طور کلی فراهم کردن معیارهای دادرسی عادلانه می‌توانند بسیار موثر باشند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان بیان کرد: اداره معاضدت قضائی به افراد بی‌بضاعت که از بهزیستی، کمیته امداد، دفاتر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کسانی که به دادگستری مراجعه می‌نمایند به صورت رایگان مشاوره حقوقی می‌دهد و ارتباط بسیار مطلوبی با مردم در راستای حل مشکلات آن‌ها دارد و در سال جاری 500 فقره وکالت تسخیری و 300 فقره وکالت معاضدت قضائی از سوی کانون صورت پذیرفته است.

وی تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری به عنوان قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور، از سال ۱۳۳۱ به عنوان نهادی با شخصیت حقوقی و مستقل وجود آمد و کانون‌های استان‌ها به مرور زمان از کانون مرکز تفکیک شده‌اند و در حال حاضر 24 کانون در سطح کشور به طور مستقل عمل می‌کنند که در این میان، کانون‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سمنان زیر نظر کانون وکلای دادگستری مرکز مشغول به فعالیت‌اند.

وی افزود: کانون وکلای دادگستری کرمان از سال 1389 از کانون مرکز منتزع و مستقل شد و در حال حاضر چهارمین دوره هیئت مدیره در حال فعالیت است و هر دو سال یکبار ضمن انتخابات با رأی مستقیم وکلای پایه یک دادگستری استان، اعضای هیئت مدیره تعیین می‌شوند و فعالیت آن‌ها به صورت تبرعی است. 

شعبانی به تعداد یک هزار و 200 وکیل و 200 کارآموز در سطح استان اشاره و عنوان کرد: متقاضیان دارای لیسانس حقوق و بالاتر می‌توانند از طریق آزمونی که سازمان سنجش برگزار می‌کند به رقابت بپردازند و در صورت پذیرش علمی، واجد پروانه کارآموزی و سپس پروانه وکالت خواهند شد و بدین طریق کانون وکلا زمینه اشتغال را برای افراد فراهم می‌کند.  

وی اظهار داشت: هر سال تعدادی از ایثارگران مطابق قوانین به ایثارگران، در نهادهای متخلف بر اساس سهمیه جذب می‌شوند که وفق بند «چ» ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه، 30 درصد از سهمیه کانون وکلای دادگستری به اعضای خانواده های شهدا و ایثارگران شامل فرزندان و همسران شهدا، جانبازان حداقل 10 درصد، فرزندان و همسران جانباز 25 درصد و بالاتر، آزادگان با داشتن سه ماه سابقه اسارت، فرزندان و همسران آزادگان و رزمندگان تعلق می گیرد.

شعبانی به برگزاری جلسه کمیسیون تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه در رابطه با تعیین ظرفیت پذیرش آزمون وکالت اشاره و عنوان کرد: تعداد 50 نفر برای سال جاری در استان کرمان تعیین شد که کانون کرمان همانند سایر کانون‌ها، مطابق با سهمیه ایثارگران، موظف است آن‌ها را جذب کند.