به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در مراسم گرامیداشت شصت‌وپنجمین سالروز استقلال کانون‌های وکلای دادگستری بیان کرد: در سال 1309 کانون وکلا به صورت رسمی افتتاح و در سال 1331 از وزارت دادگستری منتزع و مستقل شد که از یک سال بعد از آن، هفتم اسفندماه به عنوان سالروز استقلال کانون‌های وکلا و روز وکیل مدافع در نظر گرفته می‌شود. 

وی عنوان کرد: کانون وکلای دادگستری استان کرمان در سال 1389 از کانون مرکز جدا شد و در حال حاضر دارای یک هزار و 200 وکیل پایه یک و 200 کارآموز وکالت است که 25 درصد از این اعضاء از جامعه ایثارگران و خانواده آن‌ها و 5 درصد نیز قضات بازنشسته و مدیران حقوقی دستگاه‌های اجرایی هستند که در کانون وکلای دادگستری کرمان در حال خدمت به جامعه و شهروندان هستند.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: ریاست محترم قوه قضائیه بعد از سال‌ها در رسانه ملی و در جلسه مسئولین عالی دستگاه قضا روز وکیل را تبریک گفتند و وکالت را یک نهاد شرعی و قانونی اعلام کرده که موجب اعتبار آراء قضائی می‌گردد.

شعبانی با تاکید بر تعامل بسیار خوب بین هیئت مدیره کانون وکلا و دستگاه قضا در موارد متعدد اظهار داشت: تفاهم‌نامه منعقده بین کانون وکلا و دادگستری در جهت مبادی ورودی و خروجی که در استان کرمان به صورت مدرن و پیشرفته راه‌اندازی شد از جمله این موارد است و این نکته ثقل ضمانت اجرای ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد که معتقد است وکلا در مقام دفاع از تامینات شغل قضا برخوردارند.

وی همچنین به شرکت در همایش‌های مشترک علمی و تخصصی میان کانون وکلا و دادگستری اشاره کرد و گفت: اخیرا همایش ملی پیشگیری از خشونت که در سطح کشور بسیار موثر واقع شده و یا جشنواره قلم و عدالت برای ایجاد رقابت سالم بین اصحاب رسانه در راستای انعکاس رویدادهای قضایی، اطلاع‌رسانی به عموم مردم و ارتقای سطح حقوقی جامعه برگزار شد که همگی حاکی از تعامل مطلوب بین دستگاه قضا و کانون وکلا است.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان ضمن تشکر از دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان کرمان به جهت تعامل سازنده با کانون وکلا و تلاش برای رفع مصائب و مشکلات وکلا عنوان کرد: در سال گذشته کانون‌های وکلا با مصائبی نیز مواجه بوده‌اند و طرح‌ها و لوایح مختلف که هر ساله در مجلس مطرح می‌شوند و توان کانون‌ها و اتحادیه را معطوف به خود می‌کند.

وی به شکایت شورای رقابت از کانون‌ها که در جهت حذف ظرفیت از کانون‌های وکلا است اشاره و عنوان کرد: هر ساله تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان حقوق جذب این نهاد می‌شوند و اینکه بگویند نیازی به آزمون ورودی نیست و هر کس که لیسانس حقوق داشته باشد می‌تواند پروانه وکالت را اخذ نماید ضربه‌ای است که هم به نهاد وکالت وارد خواهد شد و هم دستگاه قضایی را متضرر می‌کند چرا که تبدیل فارغ‌التحصیلان بیکار به وکلای بیکار مشکلی را حل نخواهد کرد و کانون‌های وکلا در جذب فارغ التحصیلان حقوقی هیچ کم‌ و کسری نگذاشته و کانون بدون وارد کردن یک ریال هزینه به دولت، هر سال به طور منظم و مستمر اشتغال ایجاد می‌کند.

شعبانی تصریح کرد: در سال جاری، حدود 80 وکیل پروانه وکالت خود را تودیع و 200 وکیل نیز نسبت به تمدید پروانه خود اقدام نکرده‌اند لذا با در نظر گرفتن ظرفیت استان در کمیسیون تعیین ظرفیت متشکل از رئیس کل دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلا، نسبت به جذب کارآموز وکالت اقدام می‌کنیم.

وی اذعان نمود: اگر اشتغال بی‌حد و مرز صورت گیرد به بیکاری وکلا می‌انجامد و مفسده‌های بیشتری را به دنبال خواهد داشت و همانگونه که دستگاه قضایی لازم است قضات خود را گزینش کند و به تعهد، اخلاق و علم وی توجه کند کانون وکلا هم به همین طریق باید عمل کند.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: کشتی عدالت وقتی به ساحل حقیقت و عدالت می‌رسد که دو پاروی آن که در دست قاضی و وکیل است به صورت منسجم، متوازن، منطبق و در عین حال مستقل کشتی را به ساحل برسانند و اگر یکی از این پاروها بد عمل کند نتیجه آن، انحراف کشتی از مسیر راست و رفتن به کج‌راهه است.

شعبانی خاطرنشان کرد: امیدواریم همواره با تعامل مطلوب بین کانون‌های وکلا و دستگاه‌های تقنینی و نهادهای اجرایی، شاهد اعتلای روزافزون این نهاد باشیم و استقلال این نهاد دیرپای مدنی سال‌های سال استمرار داشته باشد.