رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: قضات و وکلا تأثیرگذارترین کارگزاران عرصه عدالت قضایی هستند و دستگاه قضایی به همکاری تنگاتنگ و با کیفیت جامعه وکالت نیاز دارد.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، یدالله موحد در مراسم گرامیداشت شصت‌وپنجمین سالروز استقلال کانون‌های وکلای دادگستری ضمن گرامیداشت هفته وکیل مدافع و تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم بویژه رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان اظهار داشت: در سال‌های اخیر تعامل مثبت و همکاری تنگاتنگی  برای رفع موانع، مشکلات و همچنین توسعه و تأمین عدالت و ارتقای جایگاه و شأن وکلا در استان کرمان صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: من بر این باور هستم ایجاد فضای تقابلی بین قضات و وکلا به نوعی جفا به عدالت است و اگر ما دادرسی و منصفانه و عادلانه را ترغیب می‌کنیم و می‌خواهیم به هدف بعثت انبیاء یعنی اقامه قسط و عدل دست پیدا کنیم یکی از لوازم آن، حق دفاع است.

وی به فرمایش امیرالمومنین علی (ع) خطاب به مالک اشتر مبنی بر اینکه «فرصت را به گونه‌ای فراهم کن که مردم بتوانند بدون لکنت زبان سخنان خود را به حاکم جامعه خود بیان کنند» اشاره و تاکید کرد: اگر بخواهیم خواهان، شاکی و یا متهم بدون واهمه و با صراحت کلام، بیان خود را به مسئولین قضایی بگوید لازم است بر زبان وکیل جاری شود در غیر اینصورت فرصتی که مد نظر امام علی(ع) است محقق نخواهد شد.

عالی‌ترین مقام قضائی در استان کرمان، تعامل، همکاری و همسویی را یک ضرورت و امر مقدس اعلام کرد و گفت: قضات و وکلا تأثیرگذارترین کارگزاران عرصه عدالت قضایی هستند و سعی ما بر این است که کارکردها و رویکردهای آن‌ها به یکدیگر نزدیک شوند تا به اهداف مقدس خود برسیم.

وی افزود: در استان کرمان برنامه‌های مختلفی در جهت ارتقای کمی و کیفی دادرسی‌ها صورت گرفته به عنوان مثال از زمانی که بنده تصدی ریاست دادگستری را به عهده‌ گرفته‌ام تا کنون، با همکاری مجموعه و تلاش شبانه‌روزی توانسته‌ایم 40هزار موجودی پرونده را کاهش دهیم.

موحد تصریح کرد: امکان ندارد بتوانیم بدون همکاری و همراهی وکلای دادگستری، اطاله دادرسی را کاهش دهیم و اگر بخواهیم فرایندهای دادرسی را در حوزه‌های کیفری و مدنی کوتاه کنیم حتما نیاز به مشارکت وکلا داریم.

وی اذعان کرد: زدودن آسیب‌ها و آفت‌ها بدون همراهی وکلا میسر نخواهد بود و تاکید بر کیفی‌سازی دادرسی‎‌ها اگر در فضای مبهم و غیر روشن مطرح گردد قرار صحیح و استانداردی صادر نخواهد شد و این درحالی است که مداخله و مشارکت وکلا، کارشناسان و قضات می‌تواند پایه و اساس کار را استانداردسازی کند و به کاهش اطاله دادرسی و اتقان و استحکام آرای ما کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم کاهش هزینه‌ها و همچنین رخدادهای ناامنی را شاهد باشیم نیاز به همکاری وکلا داریم و نمی‌توانیم بدون مشارکت وکلا این برنامه را اجرایی نمائیم و همانگونه که قوه قضائیه به سمت عدالت الکترونیکی فاز به فاز در حال حرکت است، کانون وکلا و سایر سازمان‎‌های وابسته به قوه قضائیه نیز باید خود را با این گام‌ها در جهت مکانیزه کردن و استفاده از فناوری اطلاعات همگام کنند.

این مقام عالی قضائی یکی از آفت‌ها و آسیب‌های عدالت را ضعف علمی چه در حوزه قضا و چه در حوزه وکالت دانست و لازم است از دانش و تجربه تخصصی قضائی و وکالت بهره‌مند شویم لذا برای ارتقاء دانش قضایی و حقوقی نمی‌شود جزیره‌ای عمل کرد بلکه آموزش‌ها و همکاری‌های مشترک به نفع عدالت و همه این‌ها نافع تحقق عدالت است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهار داشت: نباید بر شاخه بنشینیم و بن را ببریم و یکدیگر را تضعیف کنیم چرا که ما یک مجموعه واحد هستیم و هر دو به سمت عدالت به عنوان یک مولفه بنیادین و اساسی برای بقای جامعه حرکت می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هزینه کردن برای تحقق عدالت نوعی سرمایه گذاری است خاطرنشان کرد: باید مراقب باشیم که عدالت امری گران‌سنگ و معنوی است و مبادا آن را مورد معامله قرار دهیم و مانند یک متاع دنیوی و مادی روی آن قیمت بگذاریم و ارزش ریالی برای آن تعریف کنیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: ما حامیان و یاران عدالت هستیم و برا‌ی آن هزینه می‌پردازیم و زمینه و فرصت همراهی و مشارکت بین دو نهاد وکالت و دستگاه قضا وجود دارد و مصادیق آن هم همایش ملی پیشگیری از خشونت، همایش منطقه‌ای داوری و برگزاری جشنواره قلم و عدالت است.

موحد یادآور شد: دادگستری استان زمینه و فرصت همراهی و مشارکت متقابل را با کانون وکلا دارد تا در مواردی که به نفع جامعه است، همکاری سازنده‌ای را داشته باشیم.