اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان در دیدار با با دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کرمان به بررسی و تشریح مشکلات وکلا و کارآموزان هنگام حضور در دادسرا پرداختند.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در دیدار هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کرمان با ابراز خرسندی از درایت و تعامل دادستان در حل مشکلات و مسائل موجود بیان کرد: همکاران وکیل مشکلاتی را به ما منتقل می‌کنند و سعی ما بر این است بتوانیم مشکلات موجود را با تعامل حل نماییم.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به یکی از مشکلاتی که همکاران وکیل و کارآموزان با آن مواجه هستند اشاره و عنوان کرد: هنگام ثبت شکایات کارمندی مسئولیت مجزا کردن مسائل حقوقی و کیفری را به عهده دارد و در ثبت شکایات مشکلاتی را ایجاد کرده و پیشنهاد ما این است که برای وکلای دادگستری ادامه امکان ثبت شکایت وجود داشته باشد و وکلا نیز در مقابل تلاش می‌کنند دقت لازم را به عمل آورند تا طرح شکایت منجر به اطاله دادرسی نگردد که پس از بحث و تبادل نظر مقرر گردید دادستان محترم دستورات لازم را در خصوص امکان ثبت شکایات وکلا به واحدهای مربوطه صادر نماید.

شعبانی با اشاره به مشکل ثبت وکیل در سامانه دادسرا خاطرنشان کرد: در برخی شعب دادسرا، اوراق و تصمیمات قضائی علیرغم اعلام وکالت از سوی وکلای دادگستری به موکل ابلاغ می‌گردد در حالیکه با استناد به ماده 177 قانون آئین دادرسی کیفری و معطوف به تبصره 47 قانون آئین دادرسی مدنی، امور کیفری از حیث ابلاغ تابع آئین دادرسی مدنی است و زمانی که فردی وکیل داشته باشد لزوما باید ابلاغ‌های مواعد و تصمیمات قضایی به اطلاع وکیل وی نیز برسد که مقرر گردید موضوع به طور مکتوب به تمامی شعب دادسرا از طریق دادستان محترم ابلاغ گردد.

این وکیل دادگستری با اشاره به وجود مشکلات عدیده خانم‌های وکیل هنگام ورود و خروج در مبادی ورودی بیان کرد: به دلیل نبود نیروی خانم همکاران باید از در اصلی تردد کنند که برای رفع این مشکل، کانون وکلای دادگستری کرمان سروری را برای اولین بار در سطح کشور در محل دادگستری کل مستقر نموده که به حفاظت کل وصل است و وکلا هنگام ورود با اثر انگشت شناسایی می‌شوند و با این شرایط دیگر نیازی به بازرسی نیست و به زودی در دادسرا نیز این تجهیزات فراهم خواهد شد.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به برخورد برخی مقامات تحقیق اشاره کرد و گفت: قانون آئین دادرسی کیفری حضور وکیل را در دادسرا پیش‌بینی کرده و این امر بایستی به متهم نیز تفهیم گردد و متاسفانه علیرغم تکلیف قانونی به حضور وکلا و دفاع از حقوق متهم، با برخوردهایی خلاف شأن وکیل مواجه می‌شویم.

سید حسین معین‌زاده میرحسینی به الزام دادسرا به ابطال تمبر به میزان حداکثر اشاره و عنوان کرد: لازم است بررسی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان اشاره کرد: در برخی مواقع پیدا کردن مأمورین کلانتری و دسترسی به پرونده‌هایی که هنوز ثبت نشده‌اند دشوار است و اگر اتاق ویژه‌ای برای آن‌ها اختصاص داده شود می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت اختصاص محلی برای الصاق تمبر وکلا در دادسرا عنوان کرد: تأمین نیرو برای به کارگیری کارمندی که بتواند تمبر مالیاتی وکلا ، سهم صندوق حمایت و کانون‌ها را محاسبه نماید ضروری است.

وحید رضوانی در ادامه‌ی این نشست مهمترین شکوه و گلایه‌ی وکلا در رابطه با مجموعه دادسرا را نحوه برخورد مقامات تحقیق با وکلا جهت دفاع از حقوق موکلین عنوان نمود.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان اضافه کرد: اکثر مراجعین دادسرا، وکلای جوان و کارآموزانی هستند که به تازگی از تحصیل فارغ شده و بعد از تحمل مرارت‌های بسیار، نائل به اخذ مجوز وکالت شده‌اند لذا با انتظاری آرمانی برای دفاع از موکلین قدم به دادسرا می‌گذارند اما با برخوردهای غیرمنتظره رو به رو می‌شوند که منجر به سرخوردگی، سلب اعتماد بنفس و بی‌انگیزگی در ادامه این مسئولیت خطیر می‌گردد.

این وکیل دادگستری افزود: از آنجا که اینگونه برخوردها در دادگاه‌های بدوی کمتر و در محاکم تجدیدنظر نادر است می‌توان گفت این رفتار ناشی از کم‌تجربگی متصدیان امر تحقیق است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که حفظ شأن و منزلت برای وکلای دادگستری حتی از دغدغه‌های مالی این حرفه مهم‌تر است، بر توصیه‌های لازم به مجموعه تحت امر دادستانی در حفظ حرمت و تکریم وکلا تاکید کرد.

 وکیل و قاضی؛ یک هدف و دو سنگر

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کرمان بیان کرد: حق برخورداری از وکیل، از مهمترین شروط فرایند دادرسی عادلانه در محاکم است و قاضی با کمک وکیل بلکه در بسط عدالت در جامعه نقش‌آفرینی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، دادخدا سالاری در دیدار با هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با تاکید بر اینکه یکی از ارکان دادرسی عادلانه وکالت است خاطرنشان کرد: لازم است قاضی حفظ شأن وکلا را رعایت کند چرا که اگر وکیل برای دفاع در دادگاه حضور پیدا نکند دادرسی با مشکل مواجه می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کرمان به مسئله‌ای مانند قتل به عنوان خشن‌ترین نوع مجازات که ارتکاب آن نیز حرام است اشاره و عنوان کرد: در برخی موارد، شرع همین عمل حرام را نیز تجویز می‌کند و بنا به ضرورت آن را مباح می‌شمارد و وکیل در مباح شمردن قتل نقش‌آفرینی می‌کند و اگر وکیل نباشد رأی صحیح نیست و این نشان از اهمیت و نقش موثر حضور وکیل در مراحل دادرسی است.  

دادخدا سالاری افزود: زمانی که وکیل را به عنوان تحقق دادرسی عادلانه پذیرفتیم لازم است شأن و منزلت وی را رعایت نمائیم چرا که وکیل نه تنها در مقابل قاضی نیست بلکه همراه وی است که در پیمایش مسیر عدالت قضایی مشروط و منوط به اینکه هر دو طرف یکدیگر را ببینند و درک کنند کمک می‌کند.