رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: دفاع از مظلوم و عدالت رسالت اصلی یک وکیل است گویی که خداوند تقدیر وکلا را با دفاع چه در زمان جنگ و چه در حال حاضر گره زده است.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، همایش دفاع از حق از جبهه تا محکمه به مناسبت تجلیل از وکلای ایثارگر در محل سالن اجتماعات کانون برگزار شد. 

مجید شعبانی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس که دلالت بر رشادت و بزرگ مردی‌های دلیرمردان این کشور در برابر دشمنان این مرز و بوم دارد بیان کرد: جلسه حاضر متشکل از ایثارگران عضو کانون عبارت از فرزندان شهید، رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس است به جهت نقشی که این افراد در طول دفاع مقدس داشته‌اند و بعد از آن نیز به کسوت وکالت درآمده‌اند و به عرصه دفاع وارد شده‌اند که کمتر از حضور در جبهه نیست.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با تأکید بر اینکه وکلا به دنبال دفاع کردن از حقوق اشخاص هستند و نه تضییع حقوق دیگران خاطرنشان کرد: دفاع از مظلوم و عدالت رسالت اصلی یک وکیل است گویی که خداوند تقدیر وکلا را با دفاع چه در زمان جنگ و چه در حال حاضر گره زده است. 

وی گفت: آیه 20 سوره توبه « الذین امنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عند الله» مبین این است که دفاع از حق یکی از مباحثی است که خدای تبارک و تعالی نیز به آن توجه داشته و کسانی که در جایگاه دفاع قرار گرفته‌اند نیز بالاترین مقام و مرتبه را دارند.

اقتدار وکلا، پشتوانه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی ایران

شعبانی تاکید کرد: حدود بیست درصد از مجموعه کانون وکلا را ایثارگران تشکیل می‌دهند و پنجاه درصد فرزندان این مرز و بوم نیز بعد از انقلاب متولد شده‌اند و این نشان‌ دهنده این است که وکلا حامی و حافظ نظام جمهوری اسلامی هستند و در میدان پاسداری از نظام و ارزش‌های اسلامی قدم بر می‌دارند.

وی اظهار داشت: از جبهه تا محکمه نشانگر دفاع از مرز و بوم در گذشته و دفاع از حق در حال حاضر است و امروزه وکلا به جای اسلحه با قلم تضمین کننده حق افراد هستند و از این طریق در مسیر عدالت قدم بر می‌دارند و برای جامعه و این نظام موثر واقع می‌شوند.

درود خدا بر مدافعان حریم حق مظلوم

در ادامه این مراسم، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: درود خدا بر مادرانی که جگرگوشه‌های خود را تقدیم عزت، حیثیت، شرف، آب و خاک این سرزمین کرده و فرزندانشان را سخاوتمندانه تقدیم کردند و درود خدا بر جوانانی چون حججی و درود خدا بر عزیزی که بر پیکر این شهید بوسه زد.

وی ادامه داد: درود خدا بر 120 هزار رزمنده استان کرمان که حدود 6 هزار آن‌ها شهید شدند و درود خدا بر آن بیست‌وسه نفر که وکیل صالحی یکی از آن عزیزان است و درود خدا بر کسانی که ایثار و گذشت را به اوج رساندند و برای سال‌های دراز، ایران عزیز را بیمه کردند و درود بر مجموعه کانون وکلای دادگستری کرمان که تعدادی از شما بخشی از جمعیت سه میلیون نفری هستید که به جبهه رفته و از حق دفاع کرده‌اید.

سردار حسنی سعدی سخنان خود را با سلام‌های دیگری ادامه داد و گفت: ما مدیون و مرهون ایثارگران و شهدا هستیم و متاسفانه در برخی مواقع شاهد هستیم که خانواده این افراد به دلیل عدم اطلاع از مسائل حقوقی گرفتار مشکلاتی می‌شوند.

 وی با اشاره به جایگاه والای برگزارکنندگان مراسم‌ گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: از مجموعه کانون وکلا جهت حل مشکلات خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگرانی که توانایی مالی کافی برای گرفتن وکیل و برخورداری از مساعدت و راهنمایی آن‌ها را در پرونده‌های حقوقی خود ندارند قدم بردارند تا این افراد بتوانند از مشاوره رایگان وکلا و راهنمایی‌های آنان استفاده کنند.

ضرورت الگوسازی وکالت اسلامی و دفاع از حقیقت

مسئول پیشکسوتان سپاه ثارالله نیز در ادامه بیان داشت: موضوع کار وکلا عدالت و حق است و در زیارت عاشورا می‌خوانیم که پس از شهادت امام حسین(ع)، بالاترین مصیبت در عالم واقع شد که حقیقتا بزرگترین ظلم بود چرا که امام حسین بزرگترین خلیفه خدا در روی زمین بود.

ناجی خاطر نشان ساخت: دفاع مقدس و جنگ ظاهرا ناگوار و سرشار از خشونت است اما زمانی که نگاه دقیقی به آن داشته باشیم می‌تواند به عنوان بهترین مدرسه و زمینه برای پرورش انسان‌ها در نظر گرفته شود و انسان‌ها را به فیض فضیلت و کمال برساند.

وی تاکید کرد: امروز جامعه ما سرشار از پیام ارزشمند ایثار و دفاع از حق است و همانگونه که ایثار تنها در جان دادن و جان باختن نیست، همه اقشار جامعه نیز می‌توانند با عملکرد خود به آن معنا و مفهوم حقیقی ببخشند. 

مسئول پیشکسوتان سپاه ثارالله با تاکید بر ضرورت حفظ ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: وظیفه وکلا، دفاع از حق و اجرای عدالت است و دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی بزرگترین وظیفه‌ای است که به عهده آن‌ها گذاشته شده و لازم است الگوی کاملی از این نظام را به دنیا عرضه کنند.

وی ادامه داد: ضروری است که مجموعه وکلا به عنوان یکی از اقشار فرهیخته جامعه با اجرای عدالت و تقوا از طریق الگوسازی وکالت اسلامی و دفاع از حقیقت، زمینه‌ساز ظهور صاحب اصلی اجرای عدالت، امام زمان (عج) شوند.

وی ضمن با اهمیت شمردن کمک به افرادی که توان مالی چندانی ندارند بیان کرد: همانگونه که وکلا در دوران دفاع مقدس از جان خود مایه می‌گذاشته‌اند اکنون نیز این راه ادامه دارد و امید است که در راه دفاع از مظلوم وقت و انرژی خود را صرف کنند و ارزش‌ها در اولویت اهداف آن‌ها قرار گیرد.

رئیس سابق کانون وکلای دادگستری کرمان نیز ضمن عرض درورد به روح مطهر امام، شهدا و آرزوی توفیق به مقام عظمای ولایت، خدمتگذاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایثارگران دوران جنگ تحمیلی، اذعان نمود: ایام هفته مقدس بعد از چندین سال با ایام محرم مقارن گشته و هر دو در یک جهت حرکت می‌کنند به گونه‌ای که در کربلا جنگ برای حاکمیت نبود بلکه در راستای برانداختن ظلم و استبداد صورت گرفت و جنگ هشت ساله نیز برای مقابله با همین مستکبران بود. 

محمد عارفی با اشاره به اینکه همه‌ی انسان‌ها خدا شناس و پاک سیرت به دنیا می‌آیند اما این محیط و فضای اطراف است که آن‌ها را پرورش می‌دهد، یادآور شد: در کربلا، مباشر عبدالله‌بن زیاد بود و در جنگ مباشر صدام و استکبار جهانی نیز مسبب شروع آن بود و این از ابتدای خلقت بوده و ادامه خواهد داشت چرا که منشا تمام ظلم‌ها کفر است و طبق روایات مستند، کفر هیچگاه از جامعه ریشه‌کن نمی‌شود بلکه ظلم در مقطعی ریشه‌کن می‌شود.

وکیل پایه یک دادگستری بیان کرد: به جرئت می‌توان گفت در تمام دوران 7 ساله آغاز به کار کانون وکلای دادگستری کرمان، کوچکترین حق‌الوکاله معاضدتی گرفته نشده است‌ و تنها برای رضای خدا کار کرده‌‌اند. 

وی تصریح کرد: معامله وکلا با خدا است و آنچه مسلم است اینکه گاهی دفاع در کسوت وکالت بسیار دشوارتر از دفاع در میدان جنگ است و متاسفانه در برخی مواقع دیده می‌شود که قاضی از وکیل درباره میزان حق‌الوکاله‌ای که دریافت کرده‌ است سوال می‌کند و این در حالی است که قانون هیچ اجازه‌ای به قاضی در این رابطه نداده است.

عارفی با تاکید بر اینکه وکلا با شناخت در خدمت نظام جمهوری اسلامی و مردم مظلوم و ستمدیده هستند عنوان کرد: این افراد هیچ‌گاه موفقیت خود را در یک پرونده با حق دیگری مقایسه نمی‌کنند و آن را بر اجرای عدالت ترجیح نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: وکیل به عنوان شخصی که می‌تواند نقشی حیاتی در احقاق حقوق موکل ایفا نماید الزاما موظف به رعایت اخلاق حرفه‎‌ای است و تعداد زیادی از وکلا در حین کار خود با پرونده‌های مهمی مواجه بوده‌اند و در جلسه‌های ابتدایی از ادامه آن انصراف داده‌اند چرا که حق را با موکل خود نمی‌دانسته اند.

رئیس سابق کانون وکلای دادگستری کرمان تاکید کرد: بهترین جامعه‌ای که درصد بیشتر آن‌ها انقلابی‌اند جامعه وکالت است به گونه‌ای که بر اساس قانون 30 درصد پذیرفته شدگان آن، باید از میان ایثارگران انتخاب شوند و با صلابت و با پایبندی به مواضع شرعی و قانونی، رسالت خود را در تامین و تشخیص حق انجام می‌دهند.

وکیل محمد صالحی نیز به عنوان عضوی از آن بیست‌وسه نفر نیز بیان کرد: یاد امام و شهدا دل‌ها را به کربلا می‌برد و همه ما با دلی آرام و روحی شاد و ضمیری امیدوار یاد امام(ره) می‌کنیم و امید است بتوانیم سبکبار دار فانی را وداع بگوییم.