بهمن کشاورز بیان کرد: فعالیت وکلا فعالیت صنفی نیست بلکه فعالیت ملی برای حفظ و استیفای حق دفاع مردم است که یک حق شناخته شده بین‌المللی است.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای سراسر ایران در مراسم تحلیف کارآموزان اختبار دوره هشتم، با اشاره به صحبت‌های معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان در خصوص اهمیت تنظیم مقررات برای انجام کارها، عنوان کرد: بدون شک برنامه‌ریزی و داشتن برنامه در مسیر انجام کارها بسیار مهم است که در اتحادیه و کانون‌ها نیز این برنامه وجود دارد همانگونه که تا کنون نیز برنامه‌هایی از جمله آموزش داوری را مد نظر قرار داده‌ایم.

بهمن کشاورز بیان کرد: در دنیا ارتش‌ها هم برای همه چیز آئین‌نامه دارند و به این ترتیب همه تکلیفشان را می‌دانند از این‌رو می‌توان گفت مسئله برنامه‌ریزی قطعا قابل توصیه است و لازم است در همه مسائل برنامه داشته‌ باشیم.

وی گفت: شاید به ظاهر، مواردی از جمله بالا بودن هزینه، کمبود وکیل و غیره سبب دخالت قوه محترم قضائیه در امر جذب و تربیت وکیل تلقی شده باشد اما واقعیت این است که تا سال 1376 و تصویب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، استقلال کانون‌ها تا حد زیادی مخدوش شد.

رئیس اسکودا بیان کرد: از سال 1358، تشکیلات وکالت در اختیار قوه قضائیه بود و این روند تا هنگام برگزاری اولین انتخابات کانون مرکز ادامه داشت و می‌توانست مشکلات وکالت، با دلالت قوه قضائیه برطرف شود اما این کار صورت نگرفت و آسیب‌شناسی این قضیه کار بسیار دقیقی است.

وی از موسسات حقوقی به عنوان معضلی اساسی در سراسر ایران یاد کرد و گفت: حل مشکل این موسسات نیاز به آسیب‌شناسی همه جانبه دارد چرا که شاهد هستیم کسانی در نهایت اشتیاق سعی در وارد شدن به حرفه وکالت هستند و خوشبختانه قوه قضائیه و اداره ثبت مشغول تمهید مقدمات برای حل این مشکل هستند.

رئیس اسکودا به اصل 35 قانون اساسی اشاره و عنوان کرد: مردم حق دارند که بتوانند در دعاوی از وکیل استفاده کنند و اگر حضور وکیل در  همه پرونده ها الزامی شود، کانون‌های وکلا ظرفیت پذیرش خود را بیشتر خواهند کرد.

آغاز یک راه بزرگ و نه پایان راه

کشاورز تاکید کرد: قسم‌نامه تمام شئون زندگی حرفه ای و حتی خصوصی وکیل را در بر می‌گیرد و وکلا از گروه‌هایی هستند که بیش از هر قشر و حرفه دیگری در همه شئون خود تقید دارند.

وی ضمن تاکید بر اینکه همه تحولات حرفه‌ای وکلا با موکل باید مکتوب باشند، تصریح کرد: در مورد وکالت‌نامه‌های تنظیمی در ایران، وکیل می‌تواند ذیل وکالت‌نامه تایید کند که وکالت‌نامه را موکل شخصا در حضور او امضا زده است و گواهی دادن بدون اینکه در حضور وکیل امضا کرده باشند کار نادرستی است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری سراسر ایران ضمن ابراز خرسندی از اضافه شدن 186 نفر به بیش از پنجاه هزار وکیل عنوان کرد: فعالیت وکلا فعالیت صنفی نیست بلکه فعالیت ملی برای حفظ و استیفای حق دفاع مردم است که یک حق شناخته شده بین‌المللی است و اگر در کشور ما به درستی انجام شود موجب اعتبار تشکیلات قضایی و اعتلای نظام ما است و فعالیت وکلا به هیچ وجه، جنبه شخصی، فردی و یا حتی صنفی ندارد بلکه در راستای صلاح ملت است.