با برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان اختبار دوره هشتم، گروهی از کارآموزان وکالت که دوره کارآموزی را طی کرده و در اختبار پذیرفته شده بودند به دریافت پروانه وکالت نائل آمدند.

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، کارآموزان وکالت با اداء سوگند و اجرای مراسم با شکوه تحلیف، ردای وکالت را بر تن کردند، ردای مخصوص مشکی و یقه‌ی ‌لب شکسته و دستمال گردن سفید چین‌دار و رنگ‌های سیاه و سفید این لباس، خالص‌ترین نوع رنگ‌ها هستند که خلوص، رسمیت، پاکی و ایمان را القا می‌کنند.

آن‌ها براي رسيدن به عدالت سوگند خوردند، سوگندی که مقتضياتی دارد و نه در كتاب قانون نوشته شده و نه قابلیت بازگویی را دارد چه اینکه وارد عرصه پرمسئولیتی می‌شوند که راه درازی در پیش‌رو دارند و بر لبه پرتگاه حق و باطل حرکت می‌کنند.

در مراسم تحلیف، این وکلا هستند و آرمان حق‌جویانه‌ای که همه مردم جویای تحقق آن هستند و سوگندی که شرافت، وثیقه آن و وجدان، پشتوانه آن است و یادآور همان جمله "و شرافت من وثیقه این قسم است" که در پایان قسم‌نامه آمده و از تقدس ویژه‌ای برخوردار است و کارآموزان آن را تکرار و امضا می‌کنند.

عصر روز یکشنبه 22 مرداد ماه مراسم تحلیف 187 نفر از کارآموزان وکالت در محل تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای سراسر ایران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان، پیشکسوتان عرصه وکالت، اساتید دانشگاه و سایر مهمانان برگزار شد.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان در ابتدای این مراسم بیان کرد: کارآموزان وکالت، بعد از گذراندن ادوار متعدد علمی و عملی، امروز با آئین تحلیف و ذکر سوگند، ردای وکالت را به تن می‌کنند و به کسوت مقدس وکالت نائل می‌شوند. 

مجید شعبانی به استقلال کانون کرمان از سال 89 اشاره و عنوان کرد: این کانون با حضور 700 نفر وکیل و کارآموز کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر، با تعدادی که امروز به جمع وکلای استان کرمان می‌پیوندند، یک هزار و 217 وکیل در رده‌های مختلف حقوقی در کانون وکلای استان کرمان حضور دارند و این اعضا شامل یک هزار و 50 وکیل پایه یک و 318 نفر کارآموز است که 747 نفر آن‌ها مرد و 470 نفر زن مشغول به فعالیت هستند.

اعضای هیأت مدیره کانون وکلا، یک صدا همدلی و همکاری را فریاد می‌زنند

وی ضمن تشکر از اعضای کمیسیون کارآموزی به ویژه حسن صفا به عنوان رئیس کارآموزی و اساتید دانشگاه تصریح کرد: خوشبختانه هیأت مدیره چهارم کانون وکلای دادگستری کرمان با همدلی و همیاری منحصر به فرد و شایسته گام‌های بلندی را برداشته و امید است این همیاری و همکاری همچنان ادامه داشته باشد.

شعبانی به عملکرد هیأت مدیره چهارم کانون وکلای دادگستری اشاره کرد و گفت: اخذ مجوز مجله علمی-تخصصی «وکالت‌نامه» به صاحب‌امتیازی کانون وکلا یکی از مواردی است که در این دوره عملی شد و اولین شماره این مجله نیز تا پایان شهریور ماه سال جاری به صورت دوفصلنامه، با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد و به همت کمیسیون انتشارات کانون وکلای دادگستری کرمان منتشر خواهد شد.

وی افزود: تاسیس و افتتاح فروشگاه کانون برای تامین ملزومات وکلا، اصلاح ساختار اداری کانون وکلای کرمان، پیگیری وضعیت موسسات حقوقی از طریق اداره کل ثبت و دادستان محترم، عضویت در کانون بین‌المللی وکلا (IBA) که با پیگیری‌های مکرر نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان و سایر اعضای هیأت مدیره در حال انجام است و پیگری ویژه مسئله ساختمان کانون وکلا که امید است تا انتهای این دوره به سرانجام برسد نیز از دیگر مواردی هستند که در دوره چهارم هیأت مدیره رنگ عمل به خود گرفته اند.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به ایجاد روابط عمومی برای کانون وکلا در جهت تعامل بیشتر با ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط و استخدام مدیر روابط عمومی برای کانون، ایجاد کمیسیون نقل و انتقالات و انتزاع آن از هیأت مدیره و افتتاح اتاق داوری کانون وکلا نیز اشاره و عنوان کرد: داوری می‌تواند به عنوان نهادی در کنار دستگاه قضایی به مشکلات شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌ها از حیث عدم مراجعه به دادگاه و قضازدایی کمک کند.

وی اضافه کرد: تنظیم تفاهم‌نامه‌ای با دادگستری کل استان جهت حل مشکل وکلا در مبادی ورودی مراجع قضایی که در حال ساخت و ساز در ورودی جداگانه در سازمان‌ها هستیم و نصب مواردی که وکلا در مرکز استان بتوانند بدون بازرسی و با همراه داشتن تلفن همراه وارد مراکز قضایی شوند نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

سیمای وکیل در تراز روایات

شعبانی تصریح کرد: اشتراک زیادی بین دو شغل قضاوت و وکالت وجود دارد تا آنجا که همواره خطیر بودن این دو مسئولیت سنگین اجتماعی در کلام بزرگان تاکید شده و حضرت محمد (ص) نیز در باب اهمیت شغل قضا فرموده‌اند: «من جعل فی الناس قاضیا فقد ذبح بغیر سکین» و این غایت تهدید است چرا که ذبح با سکین و چاقو خفیف‌تر و راحت‌تر از سایر مرگ‌ها است و نشان بر اهمیت شغل قضا دارد.

وی به روایت مرحوم ناصر کاتوزیان مبنی بر اینکه «اخذ من واوات الاربعه نهی من التبوف واو والوکاله، الودیعه، الوصیه و الوقوف» اشاره و عنوان کرد: وجه اشتراک این چهار عقد، امانت است که به لحاظ این معیار مشترک و اهمیتی که شغل وکالت دارد بار سنگینی را بر دوش کسانی که در این حرفه‌ها وارد می‌شوند می‌گذارد.

وی از رعایت حاکمیت قانون، احقاق حق و اجرای عدالت به عنوان اولین شرطی که در سوگندنامه آمده یاد کرد و گفت: امروزه نهاد وکالت ایام سختی را پشت سر می‌گذارد و هجمه غیرمنصفانه به نهاد وکالت توسط خودی و غیرخودی، ضربه به حق دفاع و حقوق شهروندی و خدشه به استقلال، تحقق عدالت و نظام قضایی است که باید از آن پرهیز شود.

نه هر آنکه آینه سازد سکندری داند

شعبانی تاکید کرد: اگر وکیل دادگستری منفعت‌طلبی را در درجه اول اهمیت قرار دهد موجبات ایجاد فساد را فراهم می‌کند و لازم است وکلا از این مسئله گریزان باشند و سعی کنند اعتماد عمومی را با محاسن و فضائل اخلاقی بیشتر کنند چرا که در صنف وکالت، تعداد کمِ اینگونه افراد هم زیاد است اگر چه هیچ صنفی از وجود علف‌های هرز مصون نیست و حرفه مقدس وکالت با توجه به استقلال و آزادی عمل وکلا در انجام وظایف خود، در مقایسه با سایر اصناف یکی از سالم ترین مشاغل در ایران است.

وی خاطرنشان کرد: وجود تعداد معدودی از افراد متخلف و وکیل‌نما از وجوه متعدد در شغل وکالت، مجوزی نخواهد بود که درباره همه افراد یک صنف قضاوت غیرمنصفانه داشته باشند و ناشایستگی یک یا چند تن را به تمام اعضای آن صنف تسری دهند و متاسفانه حتی در لسان برخی مسئولین عالی‌رتبه قضائی و یا در برنامه‌های صدا و سیما نیز شاهد آن بوده‌ایم.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان بیان کرد: وکلای امین و درستکار نباید چون عوام که دوغ و دوشاب را یکی می‌خوانند، از تلاش و پاکدستی دست بردارند به ویژه وکلای جوان و تحصیل کرده که به تازگی در این راه پرمشقت گام گذاشته و باید با رعایت امانت و نیک‌خواهی این شائبه را از اذهان عمومی خارج کنند و با نشان دادن حسنات و فضائل اخلاقی، اعتماد جامعه را بر خود فزون و جلب نمایند.

وی ادامه داد: وکالت کار بسیار سنگینی است و وکیل برای یک عمر صداقت، شرافت، احقاق حق دیگران قسم یاد می‌کند و شرافت خود را وثیقه سوگند خود قرار می‌دهد، لذا وکلای پایه یک جدید باید صداقت را رویه خود قرار داده و از نگاه کاسب کارانه به این شغل شریف دوری جسته و مدافع حق و مجری قانون باشند.

شعبانی گفت: منفعت و مادیات در شغل قضا و وکالت در درجه آخر قرار دارد و اگر قاضی طلب قضا کند و شفیعانی را برای نائل شدن به ردای قضاوت برگزیند، خداوند او را به نفس خودش وا می‌گذارد اما اگر به اکراه به قضاوت دعوت شود خداوند فرشته‌ای را برای او نازل می‌کند و این موضوع برای وکالت نیز صدق می‌کند چرا که باید به وکالت فراخوانده شویم نه اینکه به واسطه هر شفیعی پرونده را عهده‌دار شویم.

اخلاق به مثابه موسیقی متن وکالت دادگستری

وی با تاکید بر ضرورت احترام به مقامات قضایی در دادگستری و وکلای همکار در قسم‌نامه عنوان کرد: نهاد وکالت امروزه آبروی نظام قضائی و تامین اعتبار آرای قضائی است که برآیند آن، اعتبار نظام قضائی در نزد مراجع بین‌المللی و آینه تمام نمای رعایت حقوق بشر و شهروندی در ایران اسلامی است.

شعبانی به کمپین حذف ظرفیت از وکالت اشاره و عنوان کرد: با توجه به اهمیت حرفه وکالت و قضاوت می‌توان گفت این حرفه‌ها با سایر مشاغل قابل قیاس نیستند و اگر افراد منافع ملی و جمعی را بر منافع شخصی خود ارجح می‌دانستند هیچگاه انتظار حذف ظرفیت از کانون‌های وکلا نداشتند.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان اذعان نمود: بدون شک ضربه به وکالت، ضربه به نظام قضایی است و با از بین بردن تعهد و تخصص در این حرفه، دچار نقیصه بزرگی خواهد شد و البته تبدیل فارغ‌التحصیلان بیکار به وکلای بیکار راه‌گشای مشکل نیست و توالی فاسد آن بیشتر خواهد شد چرا که برای پوشیدن ردای وکالت باید تلاش و مطالعه کرد، بعد از قبولی در آزمون وکالت و گذراندن دوران کارآموزی، و پس از احراز تخصص و تعهد وارد این شغل مقدس شد.

شعبانی تاکید کرد: وکلای دادگستری به عنوان یکی از سالم‌ترین و شریف‌ترین قشر، با مسئولیت‌ اجتماعی سنگین خود بدون تامین کوچکترین هزینه‌ای به نظام، صرفا در حال ارائه خدمات و تامین حقوق مردم هستند و قانون، وکلا را هم شأن قضات دانسته و هر دو گروه با مسائل واقعی مردم و اجتماع مواجه هستند و لازم است با همکاری و تعامل سازنده و شایسته با یکدیگر، در راستای حل مشکلات و توسعه بیش از پیش جامعه قدم بردارند و مورد بی‌مهری رسانه ها، قوه قضائیه و سایر حوزه‌ها قرار نگیرند.