عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: اصل بسیار مهم و غیر قابل خدشه «استقلال وکیل» در کمیسیون حقوقی و قضایی مطرح است و توسط مجلس مراعات و محقق خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در آئین گشایش بیست‌وهشتمین اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران که در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا(س) در حال برگزاری است بیان کرد:  ما شاهد تنازعی نافرجام بین جامعه وکالت و جامعه قضایی هستیم که این تنازع و تیراندازی به یکدیگر هیچ فایده‌ای نداشته و ندارد و به جز افزایش اختلافات که آن هم به ضرر حق و عدالت است اثر دیگری برای جامعه درگیر در مسائل قضایی و حقوقی کشور و همچنین خود دستگاه قضا نخواهد داشت.

محمدعلی پورمختار با اشاره به هجمه‌هایی که در برخی موارد علیه جامعه وکالت از سوی رسانه ملی صورت می‌گیرد عنوان کرد: امید است با اهتمام بلندی که اعضای محترم اسکودا دارند در این همایش نسبت به حل و فصل این دیدگاه ها و اختلافات موجود و جلوگیری از دامن زدن به آنها تصمیم گرفته شود.

وی افزود: کمیسیون قضایی مجلس به این نتیجه رسید که لایحه وافی به مقصود نیست و نمی تواند آنچه مدنظرهست را تامین کند هرچند که به مراتب بهتر از لایحه ای بودکه توسط قوه قضاییه ارسال کرده بود. لذا کمیسیون این لایحه را هم رد کرد و برگشت به قانون کیفیت اخذ پروانه و اصلاح آن را مد نظر و در دستور کار قرار دهد که الان هم دوستان ما در کانون وکلا دیدگاه های خود را ارسال کرده اند و نمایندگان عضو کمیسیون هم نظراتی دادند.

وی گفت: انتظار می‌رود یکی از بندهای دستور این همایش اتفاق نظر در رابطه با قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت باشد و نتیجه نهایی اتحادیه کانون‌ها به کمیسیون داده شود و ما هم تلاش می‌کنیم به محض وثوق آن، حداکثر طی مدت دو هفته آن را به طرح تبدیل کنیم و به جریان بیاندازیم تا از این طریق به پایان بخش این مسائل دست یابیم.

پورمختار ادامه داد: گفتنی‌های زیادی در موضوع وکالت و جامعه وکالت وجود دارد و بسیاری مطالب هم گفته شده است و آنچه که در کمیسیون حقوقی و قضایی مطرح است و مجلس هم با آن همراهی دارد این است که به طور عملی اصل بسیار مهم و غیر قابل خدشه «استقلال وکیل» را محقق کند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای اجرایی کردن این مهم نیاز به تعامل سازنده با قوه قضاییه و کانون های وکلای دادگستری دارد و بدون شک در راستای کیفیت بخشی به اصلاح قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت این امور مفید و موثر است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به آغاز به کار بررسی علل اطاله دادرسی در قوه قضاییه در جهت یافتن راه حل اشاره و عنوان کرد: در این زمینه از نظرات وکلا نیز استفاده کرده و تقاضا داریم سایر وکلا نیز به این امر بپردازند و به ما اعلام نظر کنند.

وی گفت: بررسی علل بالا بودن مراجعات مردم به دیوان عدالت اداری از دیگر موارد مورد بررسی در کمیسیون مذکور است که موجبات طولانی شدن مراحل رسیدگی به پرونده‌ها را فراهم کرده و چرایی و یافتن راه‌حل رفع این مشکل در دستور کار ما در کمیسیون قرار دارد.

پورمختار به مسائل بین المللی و تهاجمات ضد حقوق بشری دولت امریکا و دو مجلس نمایندگان و سنا علیه ایران اشاره و تاکید کرد: صحبت وزیر دفاع وقت آمریکا در زمان بوش که اعلام کرد: «باید ریشه ملت ایران را بخشکانیم» هیچگاه از یادمان نمی‌رود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: از کانون‌های وکلا تقاضا داریم که به مجلس، دولت و وزارت امور خارجه کمک کنند چرا که حضور کانون‌ها می‌تواند در این امر بسیار موثر واقع شود و از این طریق، در راستای حفظ حقوق یکایک ملت ایران قدم‌های سازنده و موثری برداشته شود.