به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی در دیدار با کارآموزان جدید وکالت تاکید کرد: کانون‌ وکلای دادگستری مجموعه‌ مستقلی است که به صورت خودگردان و دموکراتیک اداره می‌شود و به دلیل ارتباط مستمر این نهاد با قانون، از سایر نهادهای مدنی متمایز است.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به نحوه جذب کارآموزان بر اساس میزان نیاز و ظرفیت استان اشاره و تاکید کرد: هیچ انتقالی به خارج از استان صورت نمی‌پذیرد.

وی در این خصوص ابراز داشت: کمیسیون نظارت و بازرسی در کانون وکلای دادگستری کرمان فعالیت دارد و هر یک از کارآموزان باید در محل اشتغالی که برای آن‌ها تعیین شده مستقر باشند.

شعبانی با تاکید بر ضرورت یادگیری و ارتقای سطح تجربه کارآموزان یادآور شد: دوره کارآموزی، محل آزمون و خطا است و وکیل سرپرست نیز حکم استاد را دارد که دانش، تخصص و اخلاق وکالت را به کارآموزان خود منتقل می‌کند.

این وکیل دادگستری بیان کرد: کمیسیون کارآموزی از پنج نفر اعضای با سابقه کانون متشکل شده است که از تجربیات کافی در امورات مختلف برخوردارند تا بتوانند کارآموزان را راهنمایی کنند.

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان همچنین خواستار ارتقای هر چه بیشتر سواد کارآموزان شد و تاکید نمود: با مسلح شدن کارآموزان به مهارت‌های علمی و عملی، بهتر می توان از حقوق آحاد مردم دفاع کرد که این مهم از طریق کمیسیون آموزش محقق گردد.

وارد عرصه پرمسئولیتی می شوید

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان با تاکید بر اینکه وکیل مدنی با وکیل دادگستری متفاوت است عنوان کرد: وکیل دادگستری نماینده شخص و همچنین یکی از نهادهای مدنی است که در کنار کار قضاوت، تاثیر بسزایی در اجرای عدالت اجتماعی دارند از این‌رو، لازم است در پذیرش پرونده‌ها و بررسی دلایل دقت کافی صورت گیرد.

 علی فیروزمند تصریح کرد: وکالت تعهد به وسیله است نه نتیجه و این نتیجه باید بر اساس دلایل قابل دستیابی باشد و این مسئله است که در ارتقاء وجهه وکیل، نقش به‌سزایی دارد و ضروری است که در پذیرش پرونده‌ها و بررسی دلایل دقت شود تا کارآموزان نماینده شایسته‌ای برای کانون باشند.

وی اذعان کرد: وکیل جایگاه و شأن بسیار مهمی دارد و وکلا در کشف حقیقت به قضات کمک می‌کنند و طبق قانون و در مقام ایفای وظیفه وکالت، وکیل از تامینات شغل قضا برخوردار است و کارآموزان باید تلاش کنند در حفظ شأن و جایگاه خود کوشا باشند.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان تصریح کرد: وکیل دادگستری دارای مسئولیت مدنی و انتظامی است و از این رو ضروری است از ابتدای کار، سنگ بنا به درستی گذاشته شود تا مسیر با ثبات و ورشنی پیش‌روی وکیل باشد.

لزوم ترویج فرهنگ وکالت برای مردم

وحید رضوانی عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان نیز در ادامه بیان کرد: بدون حضور وکیل در جلسات دادرسی، عدالت به معنای واقعی و دادرسی عادلانه محقق نمی‌شود از این‌رو لازم است فرهنگ وکالت را برای مردم تشریح کنیم چرا که هر چه فرهنگ وکالت در جامعه ترویج شود، به عدالت نزدیک‌تر خواهیم شد.