به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان، صبح امروز با حضور در دفتر دادستان عمومی و انقلاب کرمان، ضمن تبریک سال جدید، با ایشان دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان در این دیدار از اختصاص درب ویژه‌ای در ورودی دادسرا برای حل مشکل عمومی و سابقه‌دار وکلا که نحوه تردد آن‌ها بود تشکر و قدردانی نمود و گفت: امیدواریم این روند در کلیه مراجع قضایی استمرار یابد.

مجید شعبانی بیان کرد: کانون وکلای دادگستری کرمان در رسیدگی به تخلفات و کیفرخواست‌های دریافتی از سوی مراجع قضایی به خوبی عمل کرده و سعی می‌کند اقلیتی که لباس وکالت را غصب کرده‌اند را از مجموعه دور کند.

وی با اشاره به شکایات مردمی صورت گرفته از موسسات حقوقی، تصریح کرد: این موسسات، محمل لازم را برای فعالیت به ظاهر قانونی متظاهرین به وکالت، کارچاق‌کن‌ها و دلال‌های پرونده‌های قضایی در دادگستری فراهم می‌کند و ثبت این موسسات مصداق آن است که فردی که وکیل نیست و تخصص و علم وکالت را ندارد تبعات جبران‌ناپذیری را به جامعه وارد می‌سازد.

وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: عدم داشتن مجوز از سوي کانون وکلا براي ثبت موسسات حقوقي، به طور کلي ساختار جامعه را متاثر می‌کند و آثار زيان‌باري به همراه خواهد داشت.

علی فیروزمند با تاکید بر اینکه فعالیت موسسات حقوقی غیرمجاز را باید معضلی بزرگ دانست عنوان کرد: این موسسات مشکلات متعددی را برای کانون‌ها وکلا، دستگاه قضایی و دولت ایجاد کرده‌اند و روزانه تعداد زیادی از افراد برای شکایت از آن‌ها به کانون وکلای دادگستری کرمان مراجعه می‌کنند از این‌رو کانون نیز درصدد پیگیری این موضوع از طریق مراجع قضایی می‌باشد و دلایل آن را نیز جمع‌آوری می‌کند.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان در رابطه با ضرورت استقلال کانون‌های وکلا و حفظ شان وکالت بیان کرد: حرفه وکالت در مقام اجرا با مشکلات درونی و بیرونی بسیاری رو به رو است که اصلی‌ترین آسیب بیرونی، تعرض و تهدید استقلال وکلا است.

سید حسین معین‌زاده نیز با تاکید بر اهمیت استقلال کانون وکلا در مراحل دادرسی خاطر نشان کرد: تاکید وکلا بر داشتن استقلال را نباید به معنای درخواست امتیاز ویژه برای وکلا تعبیر کرد بلکه استقلال کانون و وکیل دادگستری لازمه دادرسی عادلانه و لازمه احقاق حق دفاع ملت و انجام بی‌نقص وظایف و رسالت محوله به وکیل دادگستری است و کسانی که به استقلال کانون‌های وکلا اعتقاد ندارند بدون‌ تردید استقلال قضات و دادستان‌ها را نیز مورد حمله قرار می‌دهند.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان ادامه داد: کانون های وکلا، متولی سامان دادن امر دفاع در جامعه هستند تا بتوانند با حفظ استقلال خود در برابر حق دفاع متهمين بایستند و در زمینه آموزش همگانی، نهضت مطالبه‌گری و احقاق حقوق شهروندان نقش موثری داشته باشند.

سید علی سیدنا با اشاره به نقش تعیین‌کننده وکیل در روند دادرسی عادلانه و احقاق حقوق موکل بیان کرد: وکلا در چارچوب قانون حق دارند منافع موکل خود را بدون واهمه پیش ببرند و دادگاه‌ها را در پشتیبانی از قانون یاری کنند.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اذعان کرد: با گسترش به‌کارگیری شبکه‌های اجتماعی مجازی از سوی کاربران، هجمه‌های شکل‌گرفته برای حذف ظرفیت آزمون وکالت زیاد شده‌اند و این مسئله بیشترین ضربه را به دادگستری وارد می‌سازد چرا که امکان نظارت بر کارآموزان سلب می‌شود و دردمند نهایی دستگاه قضایی خواهد بود.