رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: حق استفاده از وکیل مستقل جزو دادرسی های عادلانه در نظام بین المللی است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، مجید شعبانی عصر امروز هفتم اسفندماه در مراسم هفتادمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل در کرمان اظهار کرد: وکالت در کشور ما همگام با قضاوت با ندای عدالت خواهی در مشروطه آغاز شد و در سال 1290 با اولین قانون رسمی کشور یعنی اصول تشکیلات عدلیه در این قاون وکلای عدلیه معرفی و تقسیم بندی شد.

 

وی افزود: اولین نظام نامه ای که راجع به وکلای رسمی پیرو این قانون تصویب شد در سال 1293 بود و متعاقب آن اولین نهاد وکالت در ایران در سال 1300 تحت عنوان مجمع وکلای رسمی افتتاح شد. شعبانی تصریح کرد: در 20 آبان 1309 کانون وکلای دادگستری رسما تشکیل شد و سال 1331 عملا کانون وکلا از وزارت دادگستری جدا و دارای تشکیلات مستقلی شد و این استقلال ادامه دارد و اکنون کانون ایران عضو اتحادیه بین المللی وکلاست.

 

رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: حکمرانی در یک کشور با وضع قوانین آغاز می شود و با حکومت قانون، امور و مسائل مربوط به جامعه و مردم نهادینه می شود. وی اظهار کرد: تفسیر قوانین توسط حقوقدانان صورت می گیرد و در دنیا در کنار اصل تفکیک قوا و قوه قضائیه مستقل به لحاظ اینکه قضاء در درون حاکمیت است و تشکیلاتی به نام دادسرا و دادگاه دارد، برای ایجاد توازن در دادرسی ها به ویژه در دادرسی کیفری و تائید رعایت قوانین از سوی قوه قضائیه که به عنوان دادرسی عادلانه شناخته می شود، حضور یک وکیل مستقل و نهاد مستقل که به صورت خودگردان تمشیت امور را در درست دارد، به رسمیت شناخته شده است.

 

شعبانی تصریح کرد: حق استفاده از وکیل مستقل جزو دادرسی های عادلانه در نظام بین المللی است و حضور وکیل در دادرسی مهر تائیدی بر اتقان آراء و رعایت حقوق بشر در یک کشور است و بسیار نقش مهمی را در کنار قاضی و قوه قضائیه مستقل کانون وکلای مستقل دارد.

 

وی بیان کرد: کانون های وکلا در 70 سال اخیر چالش های زیادی درباره حفظ این استقلال داشته اما با تمام علم و قدرت این مسیر ادامه خواهد داشت و از جنبه داخلی و بین المللی صاحب یک نهاد قدرتمد مدنی خواهیم بود.