در راستای ایجاد تعامل بین دو نهاد تاثیر گذار در جامعه ، حسب هماهنگی انجام شده نشستی در مرکز صدا و سیما ی استان کرمان با حضور مدیر کل این نهاد و اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان تشکیل شد که طرفین علاوه بر ایراد نظرات سازنده ، در خصوص نحوه ی تعامل نیز به تبادل نظر پرداختند .

جلسه با طرح موضوع از سوی رئیس کانون وکلای دادگستری در خصوص نقش سازنده سازمان صدا وسیما و بستر مناسب این رسانه در ایجاد فرهنگ سازی و آشنایی آحاد جامعه با امور حقوقی مرتبط با زندگی روزمره و آگاهی ایشان از حقوق شهروندی خود آغاز شد .

دکتر مجید شعبانی در ادامه افزود : نقش بسزای صدا و سیما در اطلاع رسانی و آگاه ساختن مردم از حقوق خود و در نتیجه پیشگیری و متعاقبا کاهش میزان جرم ، بر کسی پوشیده نیست ؛ به ویژه در شرایط کنونی جامعه که تراکم بالای پرونده های مرتبط با دعاوی خانوادگی سبب ایجاد تصویر نامطلوب در جامعه گردیده است ، رسانه می تواند با ایجاد فضای آموزشی ، نقش مطلوبی در کسر این آمار و بهسازی این تصویر و فضا ایجاد کند.

وی افزود: انتظار ما از صدا وسیمای استان این است که از ظرفیت وکلا در امر اطلاع رسانی و کارشناسی مسائل حقوقی بیشتر استفاده شود چرا که وظیفه وکیل احاطه بر امور حقوقی و مشاوره است .

دکتر احمد علی رمضانی ، مدیر کل صدا وسیمای مرکز کرمان نیز ضمن صحه گذاشتن به نقش بالای رسانه در تنویر نگرش مردم به اتفاقات حقوقی پیرامون خود بیان داشت : از آنجایی که عموم مردم به حقوق خود آشنا نبوده و عموماً این عدم آگاهی موجبات تضرر ایشان را در پی دارد، ما معتقدیم تعامل صورت گرفته بین کانون وکلای دادگستری و صدا و سیمای استان می تواند در ترقی سطح آگاهی مردم بالاخص در مبحث حقوق شهروندی ، بسیار موثر و مفید فایده واقع شود . وی در ادامه افزود: امروزه شاهد هستیم ، عدم آگاهی مردم نسبت به مسائل حقوقی سبب بروز مشکلات در مراجعه مردم به ادارات و سازمان های مختلف گردیده است ؛ که باید در این راستا هم تلاش مطلوبی صورت پذیرد.

در ادامه اعضاء هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری کرمان به تشریح نظرات و ایراد پیشنهادات خود پرداختند.

دکتر معین زاده عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری علاوه بر تاکید نقش غیرقابل انکار رسانه ملی در ایجاد آگاهی در تمامی زمینه های فرهنگی جامعه ، عنوان داشتند : اطلاع رسانی و آموزش امور حقوقی وظیفه ی این نهاد بوده و صدا و سیما مکلف است به این امر مبادرت ورزد.

دکتر حسن صفا عضو دیگر هیئت مدیره کانون وکلاء نیز با طرح این موضوع که سهم آموزش موارد حقوقی در رسانه بسیار پایین بوده و معنون به شرایط و امکانات موجود کمبود این نقش بیش از پیش احساس می شود ، اعلام آمادگی کانون وکلاء را در خصوص همکاری و ایجاد بستری برای آگاهی دادن در خصوص مسائل حقوقی به مردم ، عنوان نمود.

پس از ایشان خانم مینا مجدزاده نایب رئیس کانون وکلای دادگستری پیشنهادی را در خصوص ساخت برنامه های سمعی و بصری جهت ایجاد فضای مشاوره حقوقی بین کانون وکلا و تهیه کنندگان برنامه های رسانه عنوان داشتند که مورد تأیید مدیر کل صدا وسیما واقع گردید.

در انتها احمد علی رمضانی مدیر کل صدا و سیمای مرکز کرمان ضمن مفید خواندن این نشست بیان داشتند سعی ما در ایجاد تعامل و انجام عملی نظرات مطرح شده در این نشست می باشد و امیدواریم ماحصل مطلوبی را در اختیار مخاطب و جامعه قرار بدهیم .

                                                                                              روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان کرمان