رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) در آئین تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری کرمان،‌ علی خواجوئی راد را از مدیران نمونه در کانون‌های سراسر کشور دانست و بیان کرد: قاضی در واقع قسم می‌خورد که در امر قضاوت مستقل و آزادی در صدور حکم داشته باشد و وکیل نیز بر این استقلال قسم می‌خورد و وجه مشترک وکالت و قضاوت، استقلال و آزادی است.

 جعفر کوشا عنوان نمود: اگر بتوانیم در جامعه استقلال و آزادی قضات و وکلا را ایجاد کنیم حاکمیت و حکومت از منظر عرف بین المللی پیشرفته شناخته می‌شود یعنی ملاک پیشرفته بودن این است که قضات و وکلا در اجرای عدالت، استقلال و آزادی داشته باشند.

وی با بیان این جمله که وکلا و قضات با ادای سوگند خود عهد می بندند که وظایف خود را در حدود قوانین اجرا کنند، تاکید کرد: بسیاری از مقامات از جمله رئیس‌جمهور، نماینده مجلس، پزشک، قاضی و وکیل سوگند می‌خورند و دلیل آن این است که حقی به آنها داده می‌شود و اگر ناتوان هستند و نمی‌توانند آن کار را به انجام برسانند، نباید بپذیرند و اگر غیر از این باشد قسم او دروغ و منصب وی غصبی است.

وی یادآور شد: وکیل قسم می‌خورد تا در مقابل قاضی حقی را اثبات و قاضی نیز آن آن را احراز نماید.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه عدالت یعنی قرار دادن هر چیز سر جای خود عنوان کرد: جامعه‌ای که هر کسی در جای خود قرار گیرد و با توانایی و تخصصی که دارد می‌توان در تعادل و به سمت تعالی حرکت نماید.

وی گفت: علت بالیدن ما به امر وکالت این است که نهاد مدنی، قدیمی و خصوصی هستیم که پروانه را صادر می‌کنیم و در عین حال خودانتظامی هم داریم و از شانی همتراز با قاضی برخوردار هستیم.

کوشا تصریح کرد: وکیل برای اثبات حق، جانش را در کف دست خود قرار می‌دهد و لازم است مورد حمایت حاکمیت قرار گیرد چرا که کمک حال دستگاه قضایی است و می‌خواهد از حق دفاع کند لذا نگاه غیرتخصصی به این منصب پذیرفته نیست.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: اینکه قوه قضائیه بخواهد به وکلا پروانه وکالت اعطا کند از اساس امر باطلی است چرا که در این صورت هر زمان بخواهد می‌تواند پروانه وکلا را از آن‌ها بگیرد و استقلال وکیل را دچار خدشه نماید و اگر در کشورهایی هم وزیر دادگستری پروانه را صادر می کند، این وزارتخانه زیر نظر قوه مجریه است.

کوشا در ادامه به تلاش برخی نمایندگان مجلس برای دخالت در منصب وکالت و ایجاد کمیسیون ویژه جهش تولید اشاره و عنوان نمود: این کمیسیون اخیرا در زمینه امر وکالت به اظهار نظرهایی پرداخته و این در حالی است که افراد متخصص در حوزه اقتصاد و یا سایر حوزه‌ها نمی‌توانند برای امر حقوقی و حقوقدانان تصمیم‌گیری نمایند و در کمال تعجب نیز توجهی به اظهار نظرهای نمایندگان حقوقدان ندارند.

 وی به آثار و پیامدهای مخرب وکیل بیکار اشاره کرد و گفت: اگر اقتصاد دانی درباره حقوق تصمیم‌گیری می‌کند در بدو امر باید دقت شود در امور اقتصادی چه فعالیت موثری داشته و توانسته مشکلات تورم و گرانی و سایر مشکلات را کنترل کند یا صرفا به دنبال زیاد کردن تعداد وکلا است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بیان کرد: ورود به مباحث مربوط به وکالت نیاز به کار کارشناسی دارد، چرا در اتاق جراحی فقط پزشک حضور دارد اما در  امر وکالت همه به خود اجازه اظهار نظر می‌دهند؟

کوشا با تاکید بر اینکه کانون‌های وکلا خود را در مقابل دسنگاه قضا نمی‌دانند و هر کس بخواهد آن‌ها را در مقابل حاکمیت و قوه قضیاییه قرار دهد، دشمن است عنوان نمود: قوه قضاییه کارهای بسیار اساسی دارد که باید به آن‌ها بپردازد و آراء مستند، مدلل، موجه و مستحکم نشان دهنده یک قوه قضاییه عادلانه است.

وی تاکید کرد: همه ما بایستی تابع قانون اساسی باشیم چرا که قانون اساسی ما میثاق ماست و هماهنگونه که شهید بهشتی در رابطه با قانون اساسی خیلی زحمت کشیدند و نگاه و بصیرت ایشان نشان می داد که افق های فکر ایشان باز است و ما نیز باید از مدیرانی استفاده کنیم که آینده‌نگر باشند و قوانینی وضع کنند که ۵۰ سال دیگر به آنها افتخار کنند همانگونه که امروز قانون مدنی را همه می‌خوانند و به آن افتخار می‌کنند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران ضمن تبریک به ۸۱ کارآموزی که به ردای شریف وکالت نائل می‌گردند اظهار کرد: متاسفانه کسانی دوست ندارند از حق دفاع شود و وکلای جدید به عنوان سربازان پاسدار قانون، حق و عدالت باید به هجمه‌هایی که به حوزه وکالت می‌شود توجه داشته باشید.

کوشا تاکید کرد: شما در نگاه جامعه افرادی فرهیخته شناخته می‌شوید و مردم نگاه خوبی به شما دارند، در حالی که متاسفانه تصویر حرفه وکالت در برخی رسانه‌ها، خصوصا صداوسیما درست نیست و بعضا مغرضانه است و از این می‌ترسند که وکیل دذغه احقاق حق را دارد.
رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران بیان کرد: همه ما در راه اجرای عدالت هستیم و نباید از کسی بترسیم و امیدوارم در مسیری که برداشته اید موفق و سربلند و همواره در پی تحقق عدالت باشید