به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان،  آئین افتتاح کلینیک تخصصی حقوق شهروندی با حضور محمود عباسی معاون وزیر و دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، آرین قاسمی عضو و دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران، امیر ملک زاده پژوهشگر و ‌مولف حوزه حقوق عمومی ، قویدل ‌معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان و‌ سایر مقامات قضائی و اداری استان برگزار گردید.

 

محمود عباسی در این آئین کانون وکلای دادگستری را یکی از قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و اصیل‌ترین نهادهای مدنی دانست و بیان کرد: این نهاد مدنی در جامعه جایگاه و پایگاه خود را از دهه‌های گذشته پیدا کرده است و باید این جایگاه سترگ را همیشه و همواره، نه برای خودشان بلکه برای پاسداشت حریم حقوق مردم حفظ کنند و همه مسئولان و متولیان امر بر این نکته پای فشارند که اگر  کانون وکلا می‌خواهد به نحو دقیق و عمیقی در خدمت مردم باشد، لازمه‌اش داشتن استقلال است و همچنان در قالب یک نهاد مدنی باید فعالیت کند.

 

معاون وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: اگر اعتقاد داریم قضاوت و وکالت دو بال فرشته‌اند، با شکستن یک بال این فرشته، هرگز کشتی به سرمنزل مقصود و به ساحل نجات نخواهد رسید و اگر اعتقاد داریم وکالت هم‌سنگ قضاوت است، باید این جایگاه سترگ همیشه و همواره محفوظ بماند.

 

وکالت همچون قضاوت، یک منصب است

وی افزود: وکالت همچون قضاوت، یک منصب است، همچنان که ریاست جمهوری و نمایندگی پارلمان نیز منصب هستند و این‌ها شغل و حرفه نیستند و یکی از دلایل روشن این مدعا این است که چون سر و کارشان با حقوق مردم و اشرف مخلوقات می‌باشد و در ابتدای کار باید ضرورتا اتیان سوگند داشته باشند تا بتوانند به این منصب مهم و اساسی انتصاب پیدا کنند.

 

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تأکید کرد: اساساً اعتقاد داریم وکالت حرفه و شغل نیست بلکه یک منصب اجتماعی است و جامعه برای اینکه بتواند حقوق شهروندی مردم، امنیت و سلامت آن‌ها را تأمین کند، باید اینگونه مناصب را به رسمیت بشناسد و زمینه‌های تحقق آن را در متن و بطن جامعه فراهم کند.

 

وی گفت: احیای حقوق ملت، حقوق شهروندی و حمایت از کرامت ذاتی انسان‌ها همواره مورد توجه کانون‌ها بوده و بنای اساسی کانون‌های وکلا است  و به همین دلیل از ابتدای تشکیل معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل در وزارت دادگستری، برای آموزش و ترویج حقوق شهروندی، انعقاد تفاهم‌نامه با اسکودا و کانون‌های وکلای دادگستری سراسر ایران را مد نظر قرار دادیم تا این عرصه را در بستر اجتماع پیش بریم و کلینیک‌های حقوق شهروندی و حقوق کودک به عنوان ابزار تحقق این حقوق در بستر اجتماع بسیار نقش‌آفرین هستند.

 

وی با بیان اینکه بهترین شکل مدیریت آسیب‌های اجتماعی در قالب کلینیک‌های حقوقی محقق می‌گردند اظهار داشت: امروز مفتخریم یکصدمین کلینیک حقوق شهروندی کشور را در استان کرمان افتتاح می‌کنیم همچنانکه در دو ماه گذشته، سی‌وهفتمین کلینیک حقوق کودک را با همکاری کانون وکلا در این شهر کریمان افتتاح نموده‌ایم.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی به رسالت اصلی و اساسی کلینیک های حقوقی  مبنی بر آموزش و ارتقاء حقوق شهروندی و آگاه کردن مردم اشاره و عنوان نمود: لازمه تحقق حقوق شهروندی در اجتماع که فصل مهمی از قانون اساسی ما را به خود اختصاص داده است آموزش حقوق شهروندی می‌باشد تا بتوانند درعرصه های مختلف مطالبه گر و نقش آفرین باشند.

 

وی تصریح کرد: یکی از رسالت‌های بزرگ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌ها، آموزش و ترویج حقوق شهروندی و حمایت همه حانبه از حقوق شهروندان است و همه دستگاه‌ها باید به صورت یکپارچه برای تحقق آن گام بردارند.

 

عباسی اذعان نمود: حقوق کودک  یکی از عرصه‌های مهم و مجموعه‌ای از ارزش‌ها و موازین حقوقی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و بر پایه آموزه‌های دینی و اسناد بین المللی در یک نظام حقوقی در جامعه نقش و شکل اساسی خود را پیدا می‌کند و دولت نیز وظیفه دارد ضمانت اجرای لازم برای تحقق آن را تدارک ببیند.

 

معاون وزیر دادگستری بیان داشت: کنوانسیون حقوق کودک یکی از اساسی‌ترین کنوانسیون‌های بین‌المللی است و امروزه تقریبا همه کشورها عضو این کنوانسیون هستند و  برخی زمزمه‌ها در بین افراد شنیده می‌شود که با تصویب سند ملی حقوق کودک، از کنوانسیون حقوق کودک خارج می‌شویم اما این تفکر ناصحیح به شدت محکوم است و چنین اراده ای در میان دولتمردان وجود ندارد.

 

وی تأکید کرد: باید بیش از پیش برای احیای حقوق کودکان در سطح بین‌الملل حضور داشته و این عرصه ها را تقویت کنیم چرا که  هیچ تفاوتی بین کودکان ایران، عراق، امریکا و غیره نیست و همه کودکان نیازمند مراقبت هستند.

 

وی با اشاره به اهمیت حق منع تبعیض به عنوان یکی از اصل‌های مهم کنوانسیون حقوق کودک بیان کرد: یکی از عرصه‌های حقوق کودکان در زمینه کودکان کار است که متاسفانه برخی دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود عمل نمی کنند،

 

عباسی به حقوق بنیادین کودکان در آموزه‌های دینی نیز اشاره و یادآور شد: از ۱۴۰۰ سال قبل در قرآن کریم و معارف اهل بیت توصیه بر پاسداشت کرامت انسانی بشر شده اما افسوس که ما غفلت کرد‌ه‌ایم و در این عرصه ها که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید مدعیِ غرب باشیم، اما متأسفانه نشخوارکننده اندیشه هایی هستیم که دیگران در این زمینه ها ظهور و بروز می دهند.

 

وی بیان داشت: کودکان حق دارند از زندگی شایسته و فضای امن و سالم مجازی بهره مند باشند و امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد اما کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند و یکی از مطالبات جدی ما از مسئولین و متولیان امر این است که باید به این موضوع بیش از پیش توجه کنند.

 

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار کرد: کرونا فضایی ایجاد کرد که کودکان از حداقل‌های حقوق بنیادین خود از جمله رفتن به مدرسه و بازی با همنوعان خود و غیره محروم هستند و در یک فضای ایزوله قرار گرفته و از سوی دیگر با فضای مجازی افسار گسیخته ای که هیچ ایمنی برای فرزندان ما ایجاد نمی‌کند، تنها مانده‌اند در حالی که این وظیفه متولیان امر است.

 

وی تصریح کرد: انعقاد تفاهم‌نامه بین کانون وکلای دادگستری و بهزیستی کل استان یکی از مواردی است که حمایت همه جانبه از بزه‌دیدگی کودکان را ایجاد می‌کند و من اطمینان دارم کانون وکلای دادگستری استان کرمان با ایجاد کلینیک حقو ق شهروندی، فرصت مغتنمی را ایجاد می‌کند تا با حقوق مردم و مسائل و مشکلات آن‌ها آشنا شوند.