مدیر کل بهزیستی استان کرمان در آئین افتتاح کلینیک تخصصی حقوق شهروندی بیان کرد: بسیاری از رخدادهای ناخوشایندی که در جامعه ما در حال رخ دادن است به این دلیل است که ما رویکردمان در زمینه‌های اجتماعی و حوزه کودکان پیشگیرانه نیست.

 

صادق زاده به بیش از 4 هزار تماس تلفنی در طول یک سال در کرمان برای حوزه کودکان به خصوص کودک آزاری اشاره و اذعان نمود:  متاسفانه در طی سال های گذشته، کودک آزاری به عنوان اولین آسیب استان محسوب می‌گردد که پیامی جدی دارد و حتما باید ما را وادار کند که در حوزه پیشگیری از این نوع رخدادها تلاش بیشتری نمائیم .

 

وی تصریح نمود: قریب 4 هزار و 500 نفر کودک فاقد سرپرست موثر در استان داریم که از این تعداد، یک هزار و 400 نفر در قالب 61 مرکز مستقیم توسط دولت نگه داری می‌گردند و مابقی در دامان خانواده‌های جایگزین هستند که قطعاً، در بهترین شرایط خانواده نیستند و پدر و مادر نخواهند شد.

 

مدیر کل بهزیستی استان کرمان آمار کودکان بازمانده از تحصیل را بسیار نگران کننده دانست و گفت: در سایر کشورها حاکمیت درصد قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را به آموزش، سلامت و تربیت کودکان اختصاص می‌دهد این در حالی است که در کشور ما کمتر از یک درصد به حوزه کودکان اختصاص داده می‌شودو سواد اجتماعی در جامعه بسیار پائین و لازم است مسئولیت خانواده‌ها و همچنین موضوع پیشگیری در جامعه ما نهادینه شود.

 

وی بخش وسیعی از مسائل مربوط به کودکان را در حوزه جغرافیایی استان قابل حل دانست و افزود:راه حل اصلی آن این است که مشکلات و موانع موجود در بحث آموزش کودکان مرتفع گردند و اگر کودک بازمانده از تحصیل است متعلق به همه می‌باشد و همه دستگاه‌های مربوط باید به میدان آیند.

مدیر کل بهزیستی استان اظهار کرد: ایجاد کلینیک حقوق شهروندی و حقوق کودکان در کانون وکلای دادگستری کرمان بسیار ارزشمند است و از کسانی که این تفکر را ایجاد کرده‌اند، به آن پرداخته‌اند و امروز آن را عملیاتی کرده‌اند باید تقدیر و تشکر کرد و لازم است از این بستر بسیار خوبی که طراحی شده نهایت استفاده را کرد.