‌رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان  بیان کرد: هدف اصلی از افتتاح کلینیک حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری کرمان  نظم و نسق بخشیدن به خدمات معاضدتی و حمایت قانونی از افراد بزه دیده است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان،  آئین افتتاح کلینیک تخصصی حقوق شهروندی با حضور محمود عباسی معاون وزیر و دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، آرین قاسمی عضو و دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران، امیر ملک زاده پژوهشگر و ‌مولف حوزه حقوق عمومی ، قویدل ‌معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، عباس صادق زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان و‌ سایر مقامات قضائی و اداری استان برگزار گردید.

 

رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان در این آئین ضمن تقدیر و تشکر از وکلا و کاراموزانی که به منظور ارتقاء دانش داشته خود در زمینه حقوق شهروندی و خاصه حقوق کودک در این جلسه حضور دارند و خیر مقدم به معاون وزیر دادگستری، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ‌و دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران، ملک زاده پژوهشگر و‌مولف حوزه حقوق عمومی، قویدل معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان بیان کرد: یکی از خدمات داوطلبانه کانون ها که در جهت حفظ و حمایت از حقوق عامه مردم انجام می شود معاضدت حقوقی است که سابقه این خدمت مدنی به طول عمر کانون ها می رسد.

 

خواجوئی راد یکی ازاهداف آرمانی کانون‌های وکلا را که هر روز هم بر غنای آن افزوده می شود تلاش درجهت آموزش وتوسعه فرهنگ استفاده از وکیل و ارایه خدمات حقوقی به گروه های نیازمند جامعه دانست و گفت: این دو امر مهم از طریق اداره و بعضا کمیسیون معاضدت کانون وکلای دادگستری محقق می شود.

 

وی افزود: وکلای معاضدتی در واقع سربازان عدالت هستند که خدمات حقوقی را به صورت مشاوره و‌عنداللزوم وکالت رایگان در اختیار  گروه‌های هدف قرار می دهند و در مقابل آن از حض معنوی و پاداش اخروی برخوردار می‌شوند.

 

وی افزود: علاوه بر کانون‌ها، بخش هایی از حاکمیت نظیر دادگستری شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی و سازمان های مشابه تمایل و اهتمام جدی دارند در راستای انجام وظایفی که به موجب قانون برعهده دارند  امکاناتی فراهم‌نمایندکه به موجب آن اولا همه شهروندان بتوانند از حقوق شهروندی مبنی بر ارتقاء آموزش عمومی مطلع و‌ برخوردار شوند و‌ ثانیا  اشخاصی که در معرض بزه دیدگی بیشتر هستند از حمایت قانونی بهره مند گردند.

 

رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان یاد آور شد: به منظور تحقق و تلفیق خدمات مذکور، وزارت دادگستری به عنوان یک نهاد بالادستی مبادرت به ایفای نقش نموده  و با انعقاد تفاهم نامه های مشترک این هماهنگی درون سازمانی را بوجود آورده است که لازم است از همت بالای این افراد خصوصا معاون وزیر دادگستری که با جدیت در حال توسعه این خدمت عمومی هستند تشکر گردد.

 

وی گفت: آیین افتتاح کلینیک حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری کرمان  ثمره این همکاری است و‌هدف اصلی از آن نظم و نسق بخشیدن به خدمات پراکنده نهادهای فوق است .

 

خواجوئی راد اذعان نمود: این کلینیک گرچه به صورت دانشگاهی و آکادمیک اداره می شود و در وهله اول قصدآموزش و ارتقاء دانش شهروندان و متصدیان‌حقوق شهروندان را دارد  ولی در عین حال قراراست به عنوان یک قرارگاه  عملیاتی در مسایل مستحدثه ورود کرده و از اقشار مختلف جامعه بالاخص بانوان ،کودکان ، کم‌توانان جسمی و ذهنی، نهادهای حمایتی و محیط زیست حمایت جدی و‌عملیاتی نماید.

 

وی افزود: این دوره تخصصی آموزش حقوق کودک که  به همت کمیسیون بانوان کانون و تلاش سایر نهادهای مذکور در حال انجام است یکی از دستاوردهای مهم تشکیل و افتتاح کلینیک حقوق شهروندی است و تلاش دارد به صورت کاربردی وکلاء و ‌دست اندرکاران  حوزه حقوق کودک را با  نظام عدالت کیفری ناظر بر حقوق کودکان و مقررات داخلی و بین المللی آشنا سازد .