کرمان - ایرنا - رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و ۵۶۰ نفر در کرمان عضو این کانون هستند، گفت: برای نخستین بار در سال جاری تمدید پروانه وکالت وکلای دادگستری این استان به صورت الکترونیکی انجام شده است.

به گزارش ایرنا، علی خواجویی راد روز دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه افزود: امسال یک هزار و ۱۰۰  نفر از وکلای دادگستری استان کرمان پروانه وکالت خود را تمدید کرده اند که این مسئله نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی ادامه داد: این تصور وجود دارد که وکلا وضعیت مالی خوبی دارند اما همه وکلا اینطور نیستند و می توان گفت شاید ۳۰ درصد از این افراد به دلیل مسائل مالی پروانه خود را تمدید نکرده اند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: رسیدگی به برخی جرائم بدون حضور وکیل قانونی نیست و انتخاب وکیل تسخیری در کرمان به دو صورت انجام می شود که برخی از دادگاه ها وکیل معرفی می کنند و برخی با کانون مکاتبه کرده و از وکلا استفاده می کنند که در این زمینه در سال جاری ۲۴۱ مورد همکاری وکلا را در پرونده های وکالت تسخیری داشته ایم.

خواجویی راد خاطرنشان کرد: مردم بیشتر در دعاوی حقوقی وکیل می گیرند چراکه این موارد تخصصی تر است و در این گروه دعاوی نیز موارد مربوط به اراضی و اختلافات ملکی فراوانی بیشتر را در استان کرمان دارد.

وی با اشاره به اینکه انتخاب هات مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان هر دو سال یک بار با برگزاری انتخابات، تغییر می کند، اظهارداشت: انتخابات امسال کانون وکلا ۲۵ دی ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد و بیش از ۴۰۰ نفر از وکلای استان کرمان در انتخابات کانون شرکت کردند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان با اشاره به نظارت بر کار وکلاء تصریح کرد: در سال ۹۸ دو مورد ابطال پروانه وکالت در استان صورت گرفته است و امسال موردی نبوده و در مجموع جامعه وکلای کرمان از پاک دست ترین ها هستند.

خواجویی راد در ادامه درباره فعالیت موسسات حقوقی اظهار کرد: خوشبختانه اقدامات سال قبل منجر به حکم دیوان عدالت اداری شد که براساس آن موسسات حقوقی برای هرگونه تغییر در اساسنامه باید از کانون وکلا مجوز بگیرند و برای ایجاد موسسه نیز مجوز از کانون بگیرند و اکثریت افراد هر موسسه وکیل یا کارآموز باشند.

نائب رییس کانون وکلای استان کرمان نیز گفت: حضور در گلزار شهدای کرمان، حضور در گفت و گوی ویژه خبری برای ارائه عملکرد کانون، ارائه معاضدت حقوقی رایگان به مردم، دیدار با رییس کل دادگستری استان کرمان و ... از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای گرامیداشت هفتم اسفند (روز وکیل) است.

مجید شعبانی افزود: روز وکیل برای معرفی نهاد وکالت و مخاطرات این شغل به جامعه است و اگر وکیل در مقام دفاع و احقاق حق برنیاید، حق جامعه ضایع می شود و علی رغم مخاطراتی که وجود دارد، وکلاء در راه عدالت و احقاق حق گام برمی دارند.

منبع خبر : خبرگزاری ایرنا